Državni zbor Republike Slovenije je 6. aprila 2022 sprejel Zakon o upravljanju javnega potniškega prometa (ZUJPP), ki je bil podlaga za ustanovitev podjetja DUJPP. Družba tako periodično prevzema obveznosti upravljanja javnega potniškega prometa v Republiki Sloveniji.
PREVZEM IZVAJANJA OGJS PREVOZA POTNIKOV V NOTRANJEM IN ČEZMEJNEM REGIJSKEM ŽELEZNIŠKEM PROMETU
Dne 25. 10. 2023 so bile podpisane Spremembe in dopolnitve Pogodbe o izvajanju obvezne gospodarske javne službe prevoza potnikov v notranjem in čezmejnem regijskem železniškem prometu za obdobje od 2017 do 2031 in aneks št. 9 k tej pogodbi med SŽ - PP in DUJPP. Na podlagi te pogodbe je DUJPP prevzel upravljanje izvajanja gospodarske javne službe prevoza potnikov v notranjem in čezmejnem regijskem železniškem prometu.
PREVZEM IZVAJANJA OGJS JLPP NOTRANJEM CESTNEM PROMETU
V letu 2023 je ministrstvo MOPE zaključilo javno naročilo za podelitev koncesij za izvajanje gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu. Te so podeljene za pet let, z začetkom izvajanja s 1. 7. 2024, z možnostjo podaljšanja. Pogodbe so prenesene na DUJPP, ki s tem prevzema upravljanje v notranjem potniškem prometu.
REFORMA JAVNEGA POTNIŠKEGA PROMETA V SLOVENIJI PODPRTA S SREDSTVI NOO
Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) je bila v okviru Evropske kohezijske politike (EKP) ustanovljena kot ukrep reforme Nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost (NOO) na področju javnega prevoza v Sloveniji. S tem se v stebru Trajnostna mobilnost po EKP v skladu z evropskimi zelenimi cilji spodbuja trajnostni razvoj, veča dostopnost javnega prevoza in zmanjšuje emisije CO2.
Naloge DUJPP po reformi NOO so: modernizacija sistema javnega prevoza ter izboljšanje učinkovitosti in trajnosti prevoznih storitev. DUJPP se kot osrednja institucija, odgovorna za organizacijo in upravljanje javnega potniškega prometa, vključuje tudi v vse reformne procese za izboljšanje kakovosti prevoza in večanje integracije različnih oblik mobilnosti. V sklopu reforme se predvideva uvedba sodobnih tehnologij in digitalnih rešitev in večja povezanost različnih prevoznih sredstev (avtobusi, vlaki, ostale oblike mobilnosti), kar bo omogočilo enostavnejše in bolj dostopne storitve za uporabnike. Reforma vključuje tudi boljše načrtovanje in optimizacijo linij, s cilji zmanjšanja stroškov in povečanja dostopnosti storitev ob hkratnem povečevanju trajnostnega vidika javnega prevoza. Reforma je prinesla tudi izboljšanje usklajevanja med različnimi ravnmi oblasti (lokalnimi in nacionalnimi), v zagotavljanju enotnih standardov in kakovosti storitev, ki ustrezajo potrebam uporabnikov po vsej Sloveniji. DUJPP ima ključno vlogo pri spremljanju izvedbe teh ukrepov po NOO, ki bodo pripomogli k večji učinkovitosti in trajnosti slovenskega sistema javnega prevoza.